Czym jest UAVO, czyli jak zostać operatorem drona

UAVO to skrót, który coraz częściej pojawia się w wiadomościach, internecie, prasie i nie tylko. Skrót ten pochodzi od angielskich słów Unmanned Aerial Vehicle Operator. W języku polskim tłumaczy się to jako operator bezzałogowego statku powietrznego.

Kilka słów o UAVO, czyli Unmanned Aerial Vehicle Operator

operator drona - profesjonalne szkoleniePolskie prawo daje możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacji do sterowania takimi statkami powietrznymi. Są one nazywane prościej – drony. Można je kupić w wielu sklepach – nie tylko sportowych, ale już nawet w supermarketach. Świadectwo uprawnia właścicieli dronów do tego, by wykorzystać je do innych celów, aniżeli tylko cele sportowe i rekreacyjne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uzyskanie takich kwalifikacji. Nie trzeba posiadać takiego certyfikatu, jeśli wykonuje się loty rekreacyjne i sportowe dronem. Trzeba jednak mieć certyfikat, jeśli będą to loty komercyjne, a więc takie, w czasie których świadczone są konkretne usługi. Łatwo znaleźć firmy, które zajmują się takimi usługami jak operator drona – profesjonalne szkolenie. Dzięki takiemu szkoleniu dron będzie mógł służyć jego właścicielowi do wykonywania zdjęć fotograficznych z powietrza, mapowania terenu, dokonywania nagrań wideo z powietrza, fotogrametrii, pomiarów wykonywanych z powietrza, monitoringu z powietrza. Do tego niezbędne jest świadectwo kwalifikacji UAVO. Nie należy jednak mylić słowa komercyjny ze znaczeniem „za pieniądze”. W tym przypadku słowo komercyjny dotyczy także przekazywania materiałów wykonanych za pomocą drona za darmo innym firmom, instytucjom i nie tylko.

Warto zapoznać się z rozporządzeniem, które dokładnie mówi, na czym polegają loty sportowe, rekreacyjne oraz komercyjne, do których potrzebne jest świadectwo UAVO. Można się tego również dowiedzieć na wielu stronach internetowych.